چگونه شروع کنم؟

انتخاب شرکت کارگزاری
كارگزاران اشخاصي حقوقي هستند كه نقش واسطه بين خريدار و فروشنده را در بازار بورس بازي مي‌كنند. آنها در اين نقش وظيفه يافتن خريدار براي فروشنده و فروشنده براي خريدار را بر عهده دارند. به عبارتي آنها عامل تطابق عرضه و تقاضا هستند و به دو دسته خصوصی و دولتی تقسیم می‌شوند.

مطالعه بیشتر

ثبت نام و درخواست کدبورسی
برای شروع سرمایه گذاری در بورس نیاز به کد معاملاتی دارید. کد معاملاتی شما یک کد واحد است که بوسیله آن در سامانه اطلاعاتی بورس شناسائی می‌شوید. برای ایجاد کد بورسی ضمن تکمیل فرم مشخصات مشتریان می بایست تصویر کارت ملی به همراه تصویر شناسنامه خود را به یک شرکت کارگزاری سهام ارائه نمایید. لازم به ذکر است که معامله اوراق بورسی، تنها از طریق شرکت‌های کارگزاری امکان پذیر است. پس از آنکه مشخصات شما در سامانه شرکت سپرده گذاری توسط شرکت کارگزاری ثبت گردید معمولا 2 روز کاری بعد از کد بورسی خود مطلع خواهید شد.

مطالعه بیشتر

انتخاب دارایی مالی جهت سرمایه گذاری
انتخاب بهترین اوراق بهادار و زمان مناسب جهت خرید، در چهاچوب روش‌های تحلیلی به نام تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندمنتال به انجام می‎رسد. در این بخش توضیحی کاربردی از روش‌های ارزشیابی سهام ارائه شده که می‌تواند به عنوان مبنایی برای مطالعات بیشتر و کسب تخصص لازم در این زمینه، مورد استفاده قرار گیرد.

مطالعه بیشتر

روش های انجام معاملات
پس از دریافت کد بورسی و کدهای معاملاتی از کارگزاری خود، به چند روش مختلف می‌توان معاملات مد نظر را به انجام رساند. حضور در محل کارگزاری و پر کردن فرم معاملاتی، استفاده از خدمات کال سنتر (سفارش تلفنی)، انجام معاملات به صورت اینترنتی و انجام معاملات به صورت آنلاین چهار روش در دسترس می‌باشد. کارگزاری صبا تامین تمامی خدمات مربوط به هر روش را به مشتریان خود عرضه می‌دارد.

مطالعه بیشتر

روش های انجام معاملات

پس از دریافت کد بورسی و کدهای معاملاتی از کارگزاری خود، به چند روش مختلف می‌توان معاملات مد نظر را به انجام رساند. حضور در محل کارگزاری و پر کردن فرم معاملاتی، استفاده از خدمات کال سنتر (سفارش تلفنی)، انجام معاملات به صورت اینترنتی و انجام معاملات به صورت آنلاین چهار روش در دسترس می‌باشد. کارگزاری صباتامین تمامی خدمات مربوط به هر روش را به مشتریان خود عرضه می‌دارد.

انواع روش‌های معاملاتی در چهار بخش تشریح شده است:

معاملات حضوری
در این روش‌ که تقریباً از زمان آغاز به کار بورس تهران مرسوم بوده است، سرمایه‌گذاران با مراجعه حضوری به شرکت‌های کارگزاری سفارش خرید یا فروش خود را با پر کردن فرم‌های کاغذی به کارگزار اعلام می‌کنند.

مطالعه بیشتر

معاملات تلفنی ( کال سنتر):
با توجه به گستره‏ی فعالیت شرکت‌های کارگزاری و ترجیح مشتریان به ارائه سفارشات غیرحضوری، رعایت عدالت و اولویت بخشی در خرید و فروش سهام همواره یکی از دغدغه های اصلی کارگزاری ها بوده است. بدین منظور کارگزاری صباتامین جهت رفاه بیشتر مشتریان این شرکت، اقدام به فعالسازی مرکز تلفن (کال سنتر ) اختصاصی خود نموده است.

مطالعه بیشتر

معاملات اینترنتی
در این روش، سرمایه گذار از طریق اینترنت سفارش خرید و فروش را به کارگزاری اعلام می‌نماید. کارگزاری با دریافت سفارش و انجام کنترل‌های لازم، سفارش را به صورت دستی وارد سیستم معاملاتی بورس می‌نماید. در معاملات اینترنتی، سرمايه‌گذار قراردادی با شرکت کارگزاری صباتامین منعقد می‌نماید، كد كاربری و كلمه عبور دريافت كند. با اين ترتيب ديگر نيازی نيست كه برای هر خريد يا فروش به شركت كارگزاری مراجعه نمايد. در خصوص پرداخت و دريافت وجه نيز از طریق حساب‌های الكترونيك، اين كار به صورت غير حضوری انجام می‌شود.

ورود به سامانه معاملات مطالعه بیشتر

معاملات آنلاین
معاملات آنلاین به فعالیت‌هایی اطلاق می شود که در آن سرمایه گذاران به طور مستقیم سفارش‌های مبادله اوراق بهادار را از طریق کانال‌های ارتباطات الکترونیکی شامل اینترنت و تلفن همراه وارد می‌کنند. این فرآیند به طور کامل خودکار بوده و سفارش ها بعد از انجام کنترل های لازم در شرکت کارگزاری صباتامین به صورت خودکار به سیستم معاملاتی بورس اوراق بهادار تهران یا فرابورس ایران برای انجام معامله ارسال می شود.

ورود به سامانه معاملات مطالعه بیشتر

دریافت کد بورسی و حساب معاملاتی

شرکت کارگزاری صبا تامین خدمات دریافت کد بورسی٬ حساب معاملاتی آنلاین و حساب معاملاتی اینترنتی را به صورت حضوری و غیر حضوری ارائه می نماید.

 

روش دریافت کد بورسی
مشتریان می توانند با عضویت در سایت و تکمیل فرایند افتتاح به صورت غیر حضوری و یا حضور در شعب کارگزاری با در اختیار داشتن اصل کارت ملی و شناسنامه٬ نسبت به دریافت کد بورسی اقدام نمایند.

افتتاح حساب

دریافت فرم های مربوطه
فرم های مورد نیاز مشتریان حقیقی شامل فرم مشخصات٬ قرارداد اینترنتی٬ قرارداد آنلاین و فرم رفع ممنوع المعامله S در قسمت فرم ها قابل دسترسی است.

فرم ها و قراردادها

 

تغییر کارگزار ناظر

در سامانه معاملات ، دارایی سهامداران در هر یک از نمادهای معاملاتی زیر نظر یک کارگزار قرار خواهد گرفت، که به آن کارگزار ناظر گفته می شود و از آن پس سهامداران دارایی سهام خود را در هر نماد معاملاتی صرفاً از طریق کارگزار ناظر خود در آن نماد معاملاتی می توانند به فروش برسانند. هرچند سهامداران هنوز می توانند با مراجعه به هریک از کارگزاران نسبت به خرید سهام اقدام نمایند. ممکن است دارایی سهامدار در یک نماد معاملاتی زیر نظر یک کارگزار ناظر و در نماد معاملاتی دیگر زیر نظر کارگزار ناظر دیگری باشد.

 

برای تغییر کارگزار ناظر توجه به این نکات الزامی است

روش تغییر کارگزار ناظر
سهامداران می توانند جهت تغییر کارگزار ناظر خود به یکی روشهای زیر اقدام نمایند:
1. مراجعه به دفاتر شعب کارگزارى و تکمیل فرم مربوطه جهت تعیین یا تغییر کارگزار ناظر
2. درخواست تغییر ناظر از طریق وبسایت کارگزاری صبا تامین

درخواست تغییر کارگزار ناظر

دریافت فرمهای مربوط
فرمهای مورد نیاز مشتریان حقیقی در رابطه با تغییر کارگزار ناظر در قسمت فرمها قابل دسترسی است.

راهنمایی در زمینه سرمایه گذاری در اوراق بهادار

واحد مطالعات بازار کارگزاری صبا تامین با اشراف نسبت به ابزارهای مالی قابل سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه، انجام پژوهش‌های بنیادی در زمینه شرکت‌ها و صنایع بورسی و پیگیری روزانه اخبار تاثیرگذار در این حوزه، آماده راهنمایی سرمایه‌گذاران محترم می‌باشد. سرمایه‌گذاران محترم می‌توانند با مراجعه به تارنمای شرکت، از گزارشات تحلیلی بارگذاری شده در سایت بهره‌مند شوند. امکان درخواست تحلیل از طریق سایت شرکت فراهم شده که در صورت رسیدن درخواست‌ها در رابطه با تحلیل موضوعی خاص به حد نصاب، تیم مطالعات بازار شرکت، تحلیلی همه جانبه از موضوع مد نظر ارائه خواهد نمود.

 

مشاهده گزارشات تحلیلی     مطالعه بیشتر

 

 

سبدگردانی اختصاصی

خدمات مدیریت دارایی‌های سبد سرمایه‌گذاری اشخاص حقیقی در قالب سبدگردانی اختصاصی، توسط کارگزاری صبا تامین ارائه می‌شود. این خدمات برای اشخاصی که تخصص و یا زمان کافی برای کسب اطلاعات روزانه در رابطه با دارایی‌های خود دارا نیستند، بسیار مفید خواهد بود. همچنین این امکان وجود دارد که با درخواست افراد، سبد اوراق با درآمد ثابت برای هر فرد تشکیل شده و در دوره‌های مختلف سود به حساب فرد واریز شود.

 

 

ورود به تارنمای سبدگردانی    مطالعه بیشتر

 

 

صندوق های سرمایه گذاری

صندوق سرمایه‌گذاری مشترک صبا (در سهام)
مدیریت دارایی‌های صندوق سرمایه‌گذاری مشترک صبا که عمدتاً متشکل از سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس و فرابورس می شود، توسط شرکت کارگزاری صباتأمین صورت می‌گیرد. مدیر صندوق سعی دارد تا بیشترین بازده ممکن با توجه به شرایط و وضعیت بازار سرمایه نصیب سرمایه‌گذاران گردد. امکان سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها و بهره‌مندی از سود آنها برای تمامی اشخاص فراهم می‌باشد.

مطالعه بیشتر
 

صندوق سرمایه‌گذاری توسعه تعاون صبا (در اوراق با درآمد ثابت)
صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت توسعه تعاون صبا، وجوه خود را با مدیریت شرکت کارگزاری صبا تامین در اوراق با درآمد ثابت، سپرده های بانکی و گواهی سپرده بانکی سرمایه‌گذاری نموده و به صورت ماهانه، بازده حاصله را بین دارندگان واحدهای صندوق تقسیم می‌نماید. امکان سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها و بهره‌مندی از سود آنها برای تمامی اشخاص فراهم می‌باشد.

مطالعه بیشتر
 

 

 

 

گزارشات تحلیلی

واحد مطالعات بازار شرکت کارگزاری صباتأمین به عنوان بازوی مطالعاتی و تحقیقاتی شرکت کارگزاری صبا تامین، فعالیت می‌نماید. تحقیق در رابطه با وضعیت شرکت‌ها، تحلیل بنیادی و اظهار نظر در رابطه با انواع دارایی‌های مالی، جزو خدماتی است که این واحد به شرکت کارگزاری صبا تامین ارائه می‌نماید. برخی از گزارشات تحلیلی آماده شده در این واحد، از طریق وبسایت شرکت در دسترس عموم قرار می‌گیرد. شالوده اصلی گزارشات تهیه شده توسط واحد مطالعات بازار، شامل گزارشات بنیادی مربوط به وضعیت اقتصاد کلان در کشور، وضعیت فعلی و چشم انداز صنایع در بعد داخلی و جهانی، وضعیت فعلی و چشم انداز شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه و سایر متغیرهای تاثیرگذار در ایجاد روند در بازار می‌باشد.

مطالعه بیشتر     دسترسی به گزارشات تحلیلی